Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Doyum Makarna'dan Öneriler
Pişirme Süresi

Doğru Makarna Pişirme Önerileri

•    Makarnayı pişirmek için geniş ve yüksek kenarlı bir tencere seçin.
•    Makarnayı bol suda pişirin (500 gramlık 1 paket makarna için 5 lt su).
•    Kaynama suyuna tuz atın.
•    Makarna haşlanırken ara sıra karıştırın.
•    Paketin üzerinde yazan süreye dikkat edin.
•    Makarnayı süzdükten sonra kesinlikle sudan geçirmeyin!

Makarnayı haşlayacağınız tencere yüksek ve su kapasitesi fazla olmalı ve su yüksekliğin 3/4'ünü geçmemelidir. Çok fazla su kaynama sırasında taşma tehlikesi getirir çok az su da makarna iyi pişirmez hatta tencerenin dibine yapışma riski vardır. Makarna suyuna tuz eklemek de dikkat edilmesi gereken bir unsurdur ve uygun zamanda yapılmalıdır.

On, yüz, bin kuralı izlenmelidir. Makarna pişirmenin mükemmel uyumu şöyledir; 10 gram tuz, 100 gram makarna, 1 litre su. Önemli olan su kaynadığında tuzun eklenmesi ve ateşin hafif kısılmasıdır. Zamanında eklenmeyen tuz makarnaya iyice nüfus etmeyecektir, uygun zamandan önce tuz eklemekse suyun kaynama süresini uzatacaktır. Tuzu dikkatlice erittikten sonra makarnayı ekleyin ve ateşin altını iyice açıp suyu kaynatın. Kullandığınız makarna kısa ise bir tahta kaşıkla karıştırın eğer spaghetti gibi uzun makarna pişiriyorsanız ikili büyük çatal kullanınız. Spaghetti'yi kaynayan tuzlu suya atarken kolaylık sağlamak için kırarak atmayınız. Spaghetti'nin eğilmesini bekleyin ve ikili büyük tahta çatalla karıştırın.

Pişirme sırasında önemli olan unsur tencerenin kapağının kapatılmaması ve makarnanın her 3 dakika da bir karıştırılmasıdır. Böylece homojen bir pişme sağlanır. Pişirme süreleri makarna çeşitlerine göre farklılık gösterir, hatırlanması gereken şey yumurtalı makarna genelde diğer çeşit makarnalara göre daha hızlı pişer. Mükemmel makarna için paket üzerinde belirtilen pişirme süresine uymak gerekir. Genelde makarnayı süzmeden önce tatmak konuklarınızın damak lezzetine uygun şekilde olması için önemli bir kuraldır. Makarnanın dışının yumuşak içinin ise sert olduğu zamana ulaşmak doğru pişirme tekniğine bağlıdır. Bu pişirme İtalyan şef'leri tarafından 'al dente' yani dişe gelen anlamında tanımlanır.

Makarnayı süzeceğiniz an birkaç yemek kaşığı pişirme suyundan her zaman saklayın. Bu pişirme suyu makarna sosunu sulandırmaya ve tavada çevirmeye yarayacaktır. Soslar iyi ısıtılmış şekilde makarnayla birleştirilerek tatlandırmaya yararlar ve makarnayı çok iyi sararlar. Unutmayalım ki makarna süzüldükten sonra da pişmeye devam eder. Bu nedenle makarnayı tatlandırıp hemen servis yapmanızı öneririz.