Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Doyum Makarna Hakkında
Tarihçe

“Tadına Doyum olmaz...”

Ürün kalitesi ve mutlak müşteri memnuniyeti ile Doyum Makarna olarak, ekonomik makarna sektöründe lider bir marka olmayı hedefliyoruz.

 

Doyum Makarna Fabrikası diğer bir deyişle Uğur Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1982 yılında adı şirkete de verilmiş olan Uğur Velicangil öncülüğünde, Osman Yerebakan ve Kadir Gönülaçar tarafından  temelleri atılmış, 1983 yılında Burdur’da faaliyete başlamış köklü bir fabrikadır. 1983 yılında ilk faaliyet  alanı irmik ve yan ürün un olarak başlayan fabrikamız 1986 yılında bahsedilen ürünlere makarna üretimini de eklemiştir.


Zaman içersinde gelişen teknolojiyle yatırımlarına ağırlık veren fabrikamız 8000 m2lik toplam alanı içerisine; 1996 yılında 2000 m2 ‘lik yeni kapalı alanının inşaatını ekleyerek hız vermiştir. Böylece 1998 yılında saatte 1500 kg üretim yapabilen italyan teknolojisi yeni makarna hattı üretime girmiştir. 2005 yılında teknolojik yatırımlarına devam eden fabrikamız, makarna ürünlerine spagettiyi de eklemiştir. Bu sayede fabrikamız hem ürün yelpazesini hem de üretim kapasitesini genişletmeyi başarmıştır. Fabrikamız kullanılan bilgisayar destekli makarna üretim teknolojisi ile dünyadaki sayılı fabrikalar arasında yer almaktadır. 

 
Şirketimiz iç ve dış pazarda günden güne artan makarna satışlarıyla ve kalite yönetim sistemine yaptığı yatırımlarla makarna pazarında lider olmayı hedeflemektedir. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve ülkemizi tüm dünyaya tanıtabilmek şirketimizin en büyük amacıdır.


Ürün kalitesi ve mutlak müşteri memnuniyeti ile Doyum Makarna Fabrikası olarak, makarna sektöründe lider bir marka olmayı ve hesaplı ama kaliteli makarnamızın Türk ve Dünya mutfağında herkesin mutfağında vazgeçilmez yemeğe dönüşmesini hedefliyoruz.